A plecat într-un 6 septembrie, deschizându-și drumul spre stele din marea de la Eforie. Ne-a lăsat cu inimile zdrobite, dorind să ne amintim de el așa cum era la 18 ani.
Ne-au rămas de la el versuri, picturi – unele, neterminate, și azi pe șevalet – și frânturi de melodii pe care le compunea. O melodie, însă, una singură a rămas întreagă. Sau e singura pe care am reușit să o recuperăm.
Opt ani de zile n-am putut să mă apropii de mare. Am urât-o, am vrut să dispară, învinovățind-o pentru tot. Apoi mi-am dat seama că nu voi putea trece niciodată mai departe dacă fug, așa că din 2013 am revenit. Pentru prima dată de atunci. Și nu știu cum, într-un mod inexplicabil, m-am simțit foarte aproape de el. Nu-i ușor să mă uit la ea, mai ales când e furioasă, dar e necesar. Știu că el a iubit-o și pentru el am să o iubesc și eu din nou. Chiar dacă doare.
În timp ce voi sta pe mal privind în zare în clipa când a început și s-a sfârșit totul, voi închide ochii sperând să apară în fața mea fericit, așa cum era în acel blestemat șase septembrie. Iar poezia și muzica lui au să mă însoțească:
Aberație târzie
(Compusă de Vlad)
Dar văd totul ca prin vis:
O ceață neagră m-apasă,
Și-ntr-un al meu compromis,
Mă ucide, iar mă lasă…
Dar văd totul ca prin ceață:
Un vis negru mă adoarme,
Și-ntr-ai ochilor albeață,
Ea din iriși roua-mi soarbe…
Dar văd totul ca prin moarte:
Neagră ceață, negru vis,
Orice dar cade-n abis,
Răsucindu-se aparte…
Deschizând link-ul de mai jos vei auzi o melodie pe fondul unor imagini care reprezintă momente din viața lui, copilul meu rătăcit printre stele.
Muzica, versurile, vocea, chitara, toate îi aparțin.
Baladă ciudată
http://www.youtube.com/watch?v=R_AZA064AIE&feature=youtu.be
Categorii:Scrisori către îngerul meu
Tulburator.
Imi curg lacrimi mari.
Parca ar fi stiut.
Dacă îi citiți poeziile, sigur a intuit ceva. Sunt triste, sunt despre moarte.
Bună ziua! Vă urmăresc de ceva timp și sînt profund impresionat de toat ceia ce ați scris și scrieți. Cred că folosiți condeiul sufletului și, drept cerneală, lacrimile inimii! Faceți cititorul să „trăiască” tot ce așterneți pe hîrtie!
Felicitări și…sînt mîndru că există așa români !
Sînt convins că, îngerul dv. din ceruri, Vlad, este mîndru de mama lui!
Cu tot respectul pentru un suflet și un om de mare valoare,
Gheorghe Dudău
Mulțumesc tare mult Gheorghe!